X    بستن

مرکز تماس: ۰۲۸۳۲۵۶۰۲۹۲

0

اهمیت و روش آموزش خط به کلاس اولی ها

مجموعه: آموزش خوشنویسی
اگر هنر را يکي از مهمترين عوامل انتقال فرهنگ بدانيم، به جرأت مي توان گفت، خط عالي ترين و شفاف ترين اثر هنري است که براي آيندگان به جاي مي ماند.

اگر هنر را يکي از مهمترين عوامل انتقال فرهنگ بدانيم، به جرأت مي توان گفت، خط عالي ترين و شفاف ترين اثر هنري است که براي آيندگان به جاي مي ماند.
خط که اولين صحنه مواجهه کودک با دنياي يادگيري هاي نظام مند است، نقشي بسيار مهم و تعيين کننده در بازسازي ذائقه زيبا شناختي دارد. درست نوشتن، زيبا نوشتن و خوانا نوشتن همه از اموري هستند که پايه و اساس آن ها را بايد در دوره دبستان گذاشت.
در واقع می‌توان از ابتدا که بچه‌ها دبستان می‌روند، با توجه به یک رشته ملاحظات و انجام تمرین‌هایی چند، دانش‌آموزان را به اهمیت خط خوش واقف و این قابلیت را در آنان تقویت کرد.

پرورش قابلیت خو‌شنویسی در بچه‌ها می‌تواند امتیازی چشمگیر در بزرگسالی برای آنان به همراه داشته باشد. هر چه باشد، خوش‌خطی از جمله صفاتی است که همواره مورد توجه بسیاری  قرار می‌گیرد. پس اگر می‌خواهید فرزندتان خوش‌خط شود توصیه میکنیم در ادامه این پست همراه ما باشید.

آموزش خوشنویسی به کودکان

يادگرفتن خوشنويسي يکي از عوامل موثر در موفقيت درسي و تحصيلي دانش آموزان و از آن مهم تر، مجوزي براي ورود آنان به محيط هاي اجتماعي بزرگ تر و جديد تر است. به اعتقاد جان. پي. ميلر، تمرين خوشنويسي، به توسعه آگاهي در دو بعد « احساس تکامل » و « عمل خاضعانه » کمک مي کند؛ کاري که ساير هنرها قادر به انجام آن نيستند.

در ابتدا علل بدخط بودن دانش آموزان را بررسی میکنیم و در ادامه روش های خوش خطی کودکان و نحوه آموزش خط به آنان را بیان میکنیم.

گانيه معتقد است که براي يادگيري دو دسته شرايط وجود دارد : شرايط دروني يادگيري و شرايط بيروني يادگيري

البته در بررسي علل بدخطي و بد آموزي خطي دانش آموزان دوره ي ابتدايي علاوه بر عوامل آموزشي و تربيتي و در حقيقت، کار معلم، که جزء شرايط بيروني هستند بايد شرايط دروني که مربوط به شرايط رواني کودکان مي باشند نيز مورد توجه قرار گيرند چه بسا بدخطي دانش آموزان به دليل حالات عاطفي نامطلوب  و نداشتن هدف و انگيزه براي زيبا نويسي و يا نداشتن آمادگي روحي رواني و محيط  نامناسب و فقر آموزش همچنين تمرينات غلط و فقدان رسيدگي باشد.

آموزش خط به کودکان

از علت های عمده بدخطی دانش آموزان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

تمرین خط کودکان

 

خوشنویسی در کودکان


این ها میتوانند یکی از هزاران دلیل بدخطی در کودکان باشند، اما لازم است تا از همان سنین کودکی و خردسالی در صدد رفع آنها بر بیاییم و آن را اصلاح کنیم زیرا مشکلات عديده اي که دانش آموزان در فراگيري خط تحريري دارند و اینکه اغلب بدخطي دانش آموزان طي سالها شکل گرفته است و و همچنين ناتواني در تغيير خط به دليل آموزش هاي ناصحيح ثابت میکند که با بالارفتن سن کودکان و بزرگتر شدن آنها، تغییر در دست خط آنها به مرور سخت تر میشود بنابراین آموزش خوشنویسی باید از کودکی شروع شود.

 

برای رفع بدخطی دانش‌آموزان، معلمان، پژوهشگران، موسسات آموزش خوشنویسی و اساتید خوشنویسی راهکارهای فراوانی اندیشیده اند که به ذکر برخی از آنها می‌پردازیم:

آموزش خط به کودکان


برای آموزش خوشنویسی به کودکان راه های بسیاری وجود دارد و برای پیدا کردن روش های مناسب تحقیقات زیادی انجام شده است.

در مرحله اول پر رنگ نوشتن از روي متني که به صورت کمرنگ نوشته شده به بهتر شدن خط کمک مي کند همچنين استفاده از کاغذ هاي پوستي و تمرين از روي کلمه ها يا حروف نوشته شده نيز براي اين منظور بهتر مي باشد. در این باره در تحقيقی نشان مي دهد، دانش آموزاني که به روش کپي کردن خط مي نويسند، پس از پنج هفته آموزش، نسبت به دانش آموزاني که از طريق تقليد خط مي آموزند، نتايج بهتري به دست مي آورند. بنابراین در ابتدای کار آموزش بهتر است از نوشته هایی استفاده کنیم که کودک میتواند روی آن را پررنگ کند و روی خط بنویسد تا اندازه و تناسب حروف را به خوبی در ذهنش تطبیق دهد.

باید دانش اموزان را تشويق کنيم تا باور هاي مثبتي در باره ي توانايي ها ي خود داشته باشند و ميان تلاش و ارزش ها ي فردي دانش آموزان ارتباط محکمي بر قرار کنيم و به ويژه انان را تشويق کنيم تا به تلاش خود اهميت بدهند هدف مي تواند اين باشد که دانش آموزان خوشنويسي را مهارتي مهم به شمار آورند.

 

بين نظر دانش آموزان دختر و پسر نسبت به مسائل و مشکلات آموزش خوشنويسي تفاوت وجود دارد. اين تفاوت، از جنسيت و نگرش آن ها نسبت به عملکرد و شيوه ارائه درس خوشنويسي توسط عوامل اجرايي اين درس، مانند معلمان ( زن و مرد ) ناشي مي شود  پس بهتر است در اتخاذ روش آموز به کودکان یک روش واحد را پیش نگیریم و آن را معطوف به روحیات و قدرت یادگیری و جنسیت و علاقه دانش آموزان کنیم و تنوع و را پیشه کار خود قرار دهیم.

تمرین خط با کودکان

نتيجه گيري

 خط معلمان بر خط دانش آموزان دوره ابتدايي بسیار تأثير گذار است. جنسيت دانش آموزان دوره ابتدايي در ميزان نمره خط آنان تأثير زيادي دارد. بدين معني که دختران در مقايسه با پسران نمرات خط بالاتري دارند. ميزان نمره خط والدین، با نمره خط دانش آموز رابطه مستقيم دارد، يعني هر چه نمره خط والدین بالاتر باشد و به اصطلاح دانش آموز خوش خط تر باشند، نمره خط دانش آموز نيز بالاتر مي رود.
در خاتمه بايد اذعان داشت که تحقيقات انجام شده در داخل کشور، در اين زمينه بسيار اندک اند و پژوهش هاي صورت گرفته نيز از دقت و کنترل کافي برخوردار نيستند، ولی روش های نوین آموزشی برا آموزش خوشنویسی به کودکان و دانش آموزان ابتدایی وجود دارد  که نتیجه سال ها تجربه و کار اساتید است.

مطالب اخیر : 

خوشنویسی در کشورهای مختلف جهان

دلایل اهمیت هنر در آموزش و پرورش

اثر هنر و خوشنویسی در جامعه