مرکز تماس: ۰۲۸۳۲۵۶۰۲۹۲

0

چگونه دست خط کودکان را بهتر کنیم؟ همراه با روش های آموزشی ساده

مجموعه: آموزش خوشنویسی
اگر کودک بد خطی دارید و میخواهید با روش های مناسب دست خط کودک خود را بهتر کنید حتما این مطلب را مطالعه کنید.

دست خط کودکان با یادگیری اولین واژگان الفبای فارسی شکل می گیرد. از آنجایی که در مدارس به دستورالعمل های خوش خطی کودکان کمتر بها داده می شود، والدین باید برای رفع بد خطی دانش آموزان خود تلاشی مضاعف داشته باشند. در این پست قصد داریم مجموعه ای از شیوه های آسان برای آموزش خط به کودکان را با شما به اشتراک بگذاریم.

آموزش گام به گام شناسایی و حل مشکلات دست خط کودکان

اولین گام برای آموزش خط به کودکان و بهبود بخشیدن دست خط کودک، شناخت مشکلات رایج دست خط است. از مشکلات دست خط کودکان میتوان به رعایت نکردن فاصله ها، ناهماهنگی با خطوط و... اشاره کرد. اگر شما هم به دنبال راهی برای رفع بد خطی دانش آموزان خود هستید با ما همراه باشید.

درست نوشتن را به کودک بیاموزید

<درست نوشتن کودکان

<کتاب آموزشی کودکان

<آموزش خوشنویسی همراه با سرگرمی کودکان

آموزش را با سرگرمی همراه کنید

  1. بازی های ساده انجام دهید. تصویری روی کاغذ بکشید و از کودک بخواهید تا اسم آن را حدس زده و در جاهای خالی زیر تصویر بنویسد.
  2. برای نوشتن حروف به جای قلم از ابزارهای دیگری مثل دانه های برنج، حبوبات یا شن های رنگی استفاده کنید. درست کردن شکل حروف با خمیرهای بازی هم ایده جالبی است که توجه کودکان را به یادگیری جلب می کند.
  3. استفاده از مداد و خودکارهای رنگی یا مدادهای شمعی به جای مداد ساده برای کودکان غافلگیرکننده است. از این غافلگیری های شیرین برای یادگیری بهتر زیبا نویسی بهره ببرید.

مهارت های حرکتی کودک را از سنین پایین تقویت کنید

  1. بازی های مارپیچ و هزارتو که پر از راه های خمیده است بهترین روش برای افزایش مهارت های حرکتی کودکان به شمار می رود. استفاده از این روش به کودک کمک می کند تا حرکت بین خطوط را بیاموزد و در رسم شکل حروف دقت بیشتری داشته باشد که نتیجه آن در دست خط کودکان قابل مشاهده است.
  2. با کودکان خمیر بازی کنید. هر کدام یک کلمه بگویید، مثلا اسم یک حیوان و اولین حرف اسم حیوان را با خمیر درست کنید.
  3. وقتی کودکان از سنین پایین با ابزارهای نوشتاری مثل مداد، خودکار و ماژیک های رنگی کار کنند، نحوه درست نگه داشتن قلم در دست را فرا می گیرند. همانطور که میدانید یکی از موثرترین عوامل روی خط کودکان مربوط به کنترل قلم در دست است.
  4. در سالهای گذشته یکی از بازی های رایج بچه ها نوشتن با گچ های رنگی بود. هنوز هم این روش برای بهبود دست خط کودکان بسیار مفید است. اگر امکان استفاده از گچ را در منزل ندارید با استفاده از رنگ های انگشتی قابل شستشو روی دیوار پیام های کوتاه و سرگرم کننده بنویسید.
  5. یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار روی خط کودکان شیوه های نشستن و فرم بدنی آن ها است. برای آشنایی با نحوه درست نشستن در حین نگارش میتوانید پست پیشین خط و قلم با عنوان «آموزش خوش خطی و داشتن دست خط زیبا با خودکار» را مطالعه کنید.

سخن آخر

برای آموزش خط به کودکان صبور باشید و از روش هایی استفاده کنید که علاوه بر جنبه سرگرمی دارای نکات آموزشی مفید هستند. در این پست سعی شد تا برخی از مهمترین راهکارهای عملی برای بهبود خط کودک ارائه شود. شما نیز میتوانید تجربیات و پیشنهادات خود را برای بهتر کردن خط کودکان در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.