X    بستن

مرکز تماس: ۰۲۸۳۲۵۶۰۲۹۲

0

آشنایی با اصول دوازده گانه خوشنویسی

مجموعه: آموزش خوشنویسی
 قبل از شروع و یادگیری هر حرفه ای، آشنایی با مقدمات آن کار جز ضروریات است؛ چرا که اگر با برخی از ویژگی ها و اصول آن آشنا نباشیم ممکن است در حین انجام آن کار دچار مشکلاتی شویم.

 خوشنویسی هم جز هنرهایی است که اصول و قوائد خاص خود را دارد و در اغلب خطوط رایج خوشنویسی به ویژه خطوط شش گانه و خط نستعلیق این قواعد به کار می رود. این اصول که بیشتر از هزار سال دوام دارد و تا به امروز هم ارزش و اعتبار خود را حفظ کرده، توسط ابن مقله بیضاوی شیرازی که وزیر ایرانی عباسیان بود و برادرش ابوعبدالله حسن تنظیم شد. برای آن که «آشنایی با اصول دوازده گانه خوشنویسی» را به درستی فرا گیرید، در این مقاله از وبسایت «خط و قلم» با ما همراه باشید.

نحوه نوشتن حروف

اصول دوازده گانه خوشنویسی اصولی هستند که از حدود هزار سال پیش تا به امروز مورد استفاده قرار می گیرند و قواعد کلی خطوط اسلامی به خصوص خطوط ششگانه و خط نستعلیق را تشکیل داده اند. همان طور که در بالا هم اشاره کردیم، ابن مقله با تصحیح و دسته بندی خطوطی که بین خوشنویسان آن زمان رواج داشت و همین طور نوشتن قوانین مختلف و قانون مند کردن آن ها، این اصول را ایجاد کرد. لازم به ذکر است که ابن مقله قواعد خوشویسی را در رساله خط و قلم بیان کرده و آن ها را به دو دسته تقسیم می کند: اول «حسن تشکیل» که قواعد «اصول» و «نسبت» از آن پدید می آید و دوم «حسن وضع» که در قواعد «ترکیب» و «کرسی» از آن استفاده می شود. در ادامه این اصول دوارده گانه را به شما معرفی می کنیم تا بتوانید به راحتی آن ها را به کار گیرید.

 

نحوه نوشتن حروف با قلم

 

خوشنویسی با قلم

مطالب اخیر :

آشنایی با رشته دانشگاهی خوشنویسی

با مهم ترین اصطلاحات و ابزار خوشنویسی آشنا شوید

خوشنویسی و پیوند آن با هویت ایرانی