مرکز تماس: ۰۲۸۳۲۵۶۰۲۹۲

0

رعایت نکات مهم به هنگام درج امضا در اسناد

مجموعه: نکات امضا
تقریبا برای تمامی افراد در طول عمرشان اموری مانند عقد قرارداد، صدور سند و یا انتقال سند، یا تنظیم وکالت نامه و... رخ می دهد،

تقریبا همه افراد درطول عمرشان با اسناد حقوقی و حسابداری مانند اسناد مربوط به گرفتن سند یا انتقال آن، عقد قرارداد کاری، تنظیم وکالت نامه و.. مواجه می‌شوند. بنابراین علاوه بر یادگیری نکات حقوقی باید اطلاعات کافی در مورد امضای چنین مدارکی داشته باشند در غیر این صورت اولین اشتباه ممکن است آخرین اشتباهشان باشد و ضرر و زیان هنگفتی را متحمل شوند. در این مطلب از سایت خط و قلم قصد داریم در مورد نکات مهمی که باید هنگام امضا اسناد حسابداری و رسمی رعایت کنید و همینطور مسئولیت امضا اسناد رسمی (حقوقی و حسابداری) صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

بسیاری از افراد تصورشان از امضا، تنها به زیبایی و ساختار آن محدود می‌شود و تا به حال در مورد مسئولیت‌هایی که ممکن است به دلیل یک امضا گریبان گیرشان شود، فکر هم نکرده‌اند. اما امضا فقط چند خط و حروف در هم پیچیده نیست. بلکه با هدف خاصی روی کاغذ نقش می‌بندد و تمامی مسئولیت آن متوجه امضا کننده است. برای امضا اسناد حسابداری و حقوقی باید دقت کنید چون:

درج امضا در سند

6 نکته کلیدی در امضا اسناد رسمی

اگر می‌خواهید یک خانه بخرید، دادخواست رسیدگی به شکایت تنظیم کنید یا به هرنحوی با امضا اسناد حسابداری و رسمی سرو کار دارید؛ حتما نکات زیر را رعایت کنید:

1- سند را بخوانید

اگر لازم است مدارک را در زمان مشخصی امضا کنید، حتما مدارک را به خوبی مطالعه کرده و محتوای اصلی آن را بررسی کنید. در صورتی که درک کلمات و عبارات موجود در سند برایتان سخت است از کسی کمک بگیرید که منافعی در امضای اسناد رسمی ندارد و به عبارت دیگر بی‌طرف به شمار می‌رود.

2- بازبینی محتوا

هر صفحه سند را به صورت جداگانه بررسی کنید. اگر نیاز به اصلاح، ویرایش یا حذف محتوا یا پیش شرط وجود دارد، آن را در حاشیه سند علامت گذاری کرده و در هنگام امضا به صورت کتبی مشخص کنید که با کدام بخش‌ها موافق هستید یا چه تغییراتی در سند اعمال شده است.

3- صفحه امضا

می‌خواهید کسی امضایتان را ببیند و آن را تایید کنید؟ اگر نیاز به شهود یا ثبت رسمی دارید، دست نگاه دارید. برای چنین مواردی باید به دفتر ثبت اسناد بروید یا امضای شاهدین را به صورت قانونی دریافت کرده و با مهر دفتر اسناد رسمی تایید کنید.

4- از جوهر آبی استفاده کنید

برای اینکه نسخه کپی از اصلی مشخص شود، بهتر است برای امضا اسناد رسمی از جوهر آبی استفاده کنید. از خودکار قرمز یا هر جوهر غیرمعمول دیگری اجتناب نمایید و هرگز امضا اسناد حسابداری و حقوقی را با مداد انجام ندهید.

5- زیر بار مسئولیت امضا نروید!

هرگز اسناد حقوقی و حسابداری را به جای شخص دیگری امضا نکنید مگر اینکه از شخص مورد نظر وکالت نامه معتبر داشته باشید. در غیر این صورت تمامی عواقب و مسئولیت امضا بر عهده شماست.

6- ریزه کاری‌های امضا اسناد حسابداری و رسمی

نکات مهم هنگام امضا کردن اسناد

چطور از جعل امضا جلوگیری کنیم؟

با توجه به مسئولیت‌هایی که با امضا اسناد رسمی متوجه افراد می‌شود؛ محافظت از امضا در برابر جعل امری مهم و ضروری است. امضایتان را با دقت و وسواس بیشتری انتخاب کنید. اگر امضایتان ساده و بدون رمز است در اولین فرصت آن را تغییر دهید به این ترتیب تا حد زیادی جلوی دستکاری و جعل امضایتان گرفته می‌شود.

سخن آخر

وقتی می‌گوییم با امضا اسناد حسابداری و رسمی مسئولیت آن بر عهده شماست؛ یعنی اگر در داخل آن سند مطالبی بر علیه‌تان وجود داشته باشد، افراد ذی نفع می‌توانند با مراجعه به دادگاه قضایی شما را محکوم کنند. به همین خاطر باید در امضا اسناد رسمی و حسابداری جوانب احتیاط را رعایت کنید. همینطور قبل از امضا آن را با دقت بخوانید و نسبت به محتوای آن آگاهی کسب کنید. اگر جزو افرادی هستید که مدام با قراردادهای مختلف سرو کار دارید و سندهایی با ارزش مالی بالا تنظیم می‌کنید، تیم طراحی امضا خط و قلم با دیزاین امضایی مختص شما، همراه با رمز و سختی معین؛ خیالتان را از بابت جعل امضا اسناد حقوقی و رسمی آسوده می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با بخش مشاوره طراحی امضا ارتباط برقرار کنید.