مرکز تماس: ۰۲۸۳۲۵۶۰۲۹۲

0

آموزش درست نویسی و خط با خودکار

مجموعه: آموزش خوشنویسی
آزمون خوشنویسی با خودکار شماره 37 در آذر ماه سال 97 برگزار شد و طبق روال همیشه متونی انتخاب شد و شرکت کنندگان مجاز به انتخاب یکی از این متون به دلخواه خود بوده و با دست خط خود در آزمون شرکت نمودند.

آزمون خوشنویسی با خودکار شماره 37 را در آذر ماه سال 97 برگزار کردیم. طبق روال همیشه متن‌هایی انتخاب شدند و شرکت کنندگان با انتخاب یکی از متن‌های دلخواه با دست خط خود در آزمون شرکت کردند. در ادامه برخی از نکات موجود در دست خط‌ های این ازمون را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

عوامل متعددی در کسب امتیاز آزمون نقش دارد. ترکیب زیبا و نوشتن صحیح حروف و کلمات یکی از این موارد است.

در تمامی هنرجویان و عزیزانی که در آزمون‌های دوره‌ای شرکت می‌کنند باید در نوشتن متن‌های ادبی فوق تناسب بین حروف و کلمات را رعایت کنند و از هرگونه کوچک و یا بزرگ نویسی پرهیز نمایند. یکی دیگر از نکاتی که در بین دست خط‌ها زیاد دیده می‌شود؛ عدم استفاده درست از حروف در جای خود است. به عنوان مثال حرف «ی» در کلمه «خیلی» به درستی اجرا نشده و این عدم هماهنگی باعث از بین رفتن زیبایی کلمه شده است. همینطور این هنرجو حرف «ن» در کلمه «رنج» را به شکلی اشتباه تحریر کرده‌اند. در شیوه صحیح باید حرف (ن) با کمی شیب و انحنای درست به حروف (ج) متصل شود.

نکته: آموزش نحوه اتصال حروف «ب، پ، ت، ث، ن» به حروف جیمی «ج» بعد خود، به طور کامل در سایت خط و قلم قرار دارد.

اشتباه رایجی که در نوشته اکثر هنرجویان دیده می‎شود مربوط به نوشتن کلمه «عشق» به صورت کشیده است. درصورتی که تمام دوستان باید بدانند؛ نوشتن کلمه عشق به صورت کشیده اشتباه است و اتصال حرف «ش» به حرف «ق» جز کشیده‌های اشتباه محسوب می‌شود.

اطلاعات بيشتر در خصوص کشيده‌ها در خوشنويسي

خیلی از هنرجویان و علاقه مندان به خوشنویسی متن مورد نظر این آزمون را با خط شکسته تحریری نوشته‌اند. در حالی که باید دقت می‌کردند هنگام استفاده از حروف «ن» در یک پاراگراف، سطر یا حتی یک خط باید تمامی این حروف در یک راستا نوشته شوند تا مکمل زیبایی یکدیگر باشند. زیرا گردش انتهای حرف «ن» جزء مهم‌ترین قسمت از حروف نون وارون (معکوس) است.

در آزمون‌های گذشته در رابطه با اولویت کشیده‌ها و انتخاب صحیح یک کشیده در سطر زیاد صحبت کردیم. اما همینطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید (دست خط ارسالی یکی از عزیزان شرکت کننده است)، رعایت نکردن کشیده مناسب در یک سطر باعث از بین رفتن زیبایی کل متنشان شده است. مورد دیگری از استفاده نادرست و نامناسب از حروف در کلمات را میبینید که باعث از بین رفتن زیبایی متن شده و تمام سطر را تحت الشعاع خود قرار داده است. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید؛ عدم آگاهی از نحوه اتصال حروف «ج» در انتهای کلمات، باعث ایجاد چنین اشتباهاتی شده است.

در همین راستا آموزشگاه خط و قلم برای جلوگیری از اشتباهات نوشتاری و افزایش آگاهی افراد و خانواده‌ها از نحوه درست نگارش و اتصال حروف و کلمات اقدام به برگزاری ازمون های خوشنویسی کرده است. همچنین شما علاقه مندان میتوانید با استفاده از آموزش های رایگان خط و قلم نحوه صحیح نوشتن در خط تحریری را به خوبی فرابگیرید. معمولا در انتهای حرف الف کمی به سمت چپ می‌آییم تا فضاسازی مناسبی را برای حرف «م» ایجاد کنیم و حرف میم در پایین خط نوشته می‌شود. اما همانطور که در تصویر بالا می‌بینید حرف «م» به صورت کاملا اشتباه و رو به بالا نوشته شده است. همان طور که درهم نوشتن و فاصله‌های نزدیک حروف و کلمات از همدیگر مناسب نیست؛ نباید فاصله خیلی زیاد هم در یک سطر ایجاد کنیم. در تصویر بالا؛ فاصله بین کلمات بیشتر از حد مجاز است و زیبایی کل متن را تحت تاثیر قرار داده است.

تصحيح دست خط شرکت کنندگان آزمون 37

برای مشاهده تصحيح دست خط تعدادي از شرکت کنندگان آزمون 37 به لینک زیر مراجعه کنید و ویدیوی آن را در سایت آپارات ببینید.

مشاهده کليپ تصحيح دست خط

نگارش و تصحیح : سعید رفیعی