اولین آموزشگاه مجازی خط تحریری

از مهمترین ابعاد شخصیتی هر فرد داشتن خطی زیبا و امضایی منحصر به فرد می باشد که به عنوان یک شاخص مهم , تاثیرات بسیار مثبتی از نظر جایگاه و شخصیت برای افراد به دنبال خواهد داشت و برکسی نیز پوشیده نیست . دغدغه دست خط و امضایی خوب و زیبا برای خیلی ها دغدغه کمی نیست  که همواره به دنبال راهی برای بهبود آن هستند . خط و قلم با سابقه چندین ساله خود با فراهم نمودن تمامی زمینه های لازم برای برطرف نمودن این دغدغه ها در زمینه آموزش خوشنویسی تحریری ( آموزش مجازی خط خودکاری , کلاسهای حضوری و آموزشهای رایگان ) و همچنین طراحی امضا ,  همراه شما خواهد بود .

***‌‌‌  از شما بازدید کننده محترم دعوت میکنیم تا با عضو شدن در  "  کانال تلگرام خط و قلم khatoghalam@  "  آموزشهای متفاوت ما در حوزه خط و امضا را مشاهده نمائید . ***

 

آموزش ترکيب در خط نستعليق به همراه سرمشق

تا کنون نکات آموزشی زیادی در سایت و کانال تگلرام خوشنویسی خط و قلم نسبت به یادگیری حروف و کلمات مطرح شده که علاقمندان زیادی توانسته اند از این آموزشها ، در خوش خطي خود قدمهای بسیار عالی بردارند . از مهمترین موضوعاتی که در زیبانویسی اهمیت دارد ، ترکیب در خوشنویسی می باشد . در این مطلب ، آموزشهای بسیار مهم و کاربردی را در دوره تکمیلی خوشنویسی به همراه چندین فایل سرمشق و فیلم آماده نموده ایم که با دریافت آن و مطالعه نکات مهم اشاره شده ، در ترکیب زدن می تواند کمک شایان توجهی برای شما نماید .

 

ارکان خوش خطي

خوشنویسی با خودکار (خط تحریری) قائم به سه اصل مهم است:

  • نوشتن صحیح حروف و کلمات
  • رعایت قوانین مربوط به خط کرسی
  • ترکیب

با اصول اول و دوم در دوره مقدماتی به صورت مفصل آشنایی پیدا کرده اید که می توانید برای دسترسی به این آموزشها از قسمت آموزش رایگان خوشنویسی با خودکار کلیک نمائید .

در اين مطلب قصد داريم با موضوع ترکيب در خوشنويسي ، آموزشهاي جامعي را ارائه نمائيم 

ترکيب در خوشنويسي

ترکیب را در یک عبارت ساده می توان این گونه تعریف کرد : چینش درست و زیبای کلمات کنار هم .

اما اعمال آن به سادگی تعریف ساده اش نیست. چرا که ترکیب مباحث گسترده ای دارد و هر کس بنا به سلیقه خود می تواند ترکیب متفاوتی را در پیش بگیرد. از این رو سلیقه بسیار تاثیر گذار است اما قبل از آن ، یادگیری قواعد و اصولی که در دوره تکمیلی با مثال خدمتتان ارائه می کنیم می تواند بسیار مفید و البته ضروری باشد.

در ترکیب بندی کلمات و ساخت جملات پنج نکته بسیار مهم وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم:


فاصله بین حروف و کلمات از هم

فاصله بین حروف و کلمات از هم در خوشنويسي ، به طور تقریبی یک نقطه در نظر گرفته می شود.  

برای روشن تر شدن مقصود از یک نقطه در نظرتان؛ باید فرم تمرینی که در دوره مقدماتی از آن استفاده می کردیم را به خاطر بیاورید. اگر به یاد داشته باشید ارتفاع بین دو خط را با خطوط فرعی که فاصله هریک را یک نقطه قرارداد کردیم مشخص نموده بودیم. برای این بخش نیز مقصود از یک نقطه همان اندازه است.

این یک قانون کلی ست که اسنثناهایی هم دارد که بعدتر توضیح خواهیم داد. مثلا اگر مایلیم روی یک کلمه تاکید بیشتری داشته باشیم فاصله را از طرفین افزایش می دهیم.

به طور کلی می توان گفت فاصله انتهایی ترین حرف کلمه قبل با ابتدایی ترین حرف کلمه بعد باید یک نقطه باشد. حتی اگر کلمات قرار است روی هم سوار شوند هم باید فاصله یک نقطه رعایت گردد.

سوار نمودن حروف و یا کلمات

انجام این کار اولا به زیباتر شدن خط (سطر) و بعد از آن به کوتاه تر شدن سطر هم کمک می کند که هر دو منتج به چشم نوای بیشتر نوشته ما می شود.

برای آشنایی با اینکه کدام حروف و کلمات را می توان برای بالای کلمات و ماقبل استفاده کرد باید آنها را تقسیم بندی کرد.که سه دسته را می شود در نظر گرفت شامل :

اندازه کوچک : ا ، د ، و، ر ، ه ، و...

اندازه متوسط : سد ، حنا ، خط و...

اندازه بزرگ : کشیده ها ، دوایر و...

نکته ای که در اجرای این فن بسیار مهم است این که ما حق نداریم هر جایی که دلمان خواست کلمات را روی هم سوار کنیم بلکه باید دقت داشته باشیم که آنها را در جای درست خود به کار ببریم.

برای مثال باید توجه داشته باشیم که کلمات و حروف باید روی یکدیگر سوار شوند. نه اینکه بخشی از آن روی کلمه قرار داشته باشد و بخشی دیگر در جايي قرار داده شود که فضاي بين خط کرسي و آن کلمه ، حرف و يا کلمه ديگري نباشد . زیر هیچ کلمه ای که سوار بر کلمه ای دیگر شده نباید فضای خالی قرار بگیرد.

نکته ی دیگر اینکه ما در این روش برای زیباتر شدن سطرمان می توانیم از کشیده ها نیز بهره ببریم. ومورد قابل توجه در این مورد آن است که کشیده ها می توانند بر حروف قبلی خود سوار شوند.

روی هم رفته مراقب باشید که در اجرای این فن افراط نکنیم

صعود انتهای سطر

اعمال این اصل از سه جهت برای ما مفید خواهد بود : اولا باعث زیباتر شدن سطر و همچنین تعادل در سطر و از طرفی به کوتاه نمودن سطر هم کمک شایانی می کند.

اما نحوه اجرای این اصل به این صورت است که ما می توانیم در حرف آخر و یا کلمه آخر و یا دوکلمه آخر و یا حتی سه کلمه آخر با توجه به زیبایی و احساس نیاز و بسته به سلیقه صعود را بر آن اعمال کنیم.

انتخاب کشیده ها

قوانين مربوط به کشيده ها در آموزش خط بسيار زياد مي باشد که در مطلبي جداگانه در مورد کشيده ها در خوشنويسي  صحبت خواهيم کرد . در حال حاضر نمونه هاي زيادي از حالتهاي مختلف درست و يا غلط کشيده ها در کانال آموزش خط ارائه شده که مي توانيد با عضويت در کانال اين مطالب و ساير نکات آموزشي ديگر را دنيال نمايئد .

رعایت فاصله بین سطرها

براي اينکه فاصله بين سطر ها را به شکل درستي رعايت نمائيم مي بايست واحد اندازه گيري نوشته هايمان را مشخص نموده و بر اساس آن اين فاصله را تعيين نمائيم .  قانون کلي در اين خصوص رعايت 13 نقطه بين سطر ها مي باشد که اين نقطه همان اندازه اي است که در حروف و کلمات به کار ميبريم .

شما مي توانيد تمامي فيلم هاي آموزشي مربوط به ترکيب زدن در خوشنويسي را به همراه 10 نمونه سرمشق بسيار عالي با قيمت مناسب خريداري نمائيد که کمک قابل توجهي به شما خواهد نمود

نمونه هاي آموزش ترکيب و سرمشق ترکيب

.
.
.

 

رتبه بندی این وبلاگ:
نکات خطاطي در نستعليق و شکسته(گزارش آزمون 28 خوش خ...
آموزش زيبا نويسي خط نستعليق (قسمت 4 -اجرای شبکه یک...

Related Posts

 

نظرات 13

حسن احمد پور روی جمعه, 25 اسفند 1396 21:17

سلام خدمت استاد عزيز و گرامي. سرمشق ها را تهيه کردم ،فوق العاده بود و قيمتش بسياااار مناسب .ممنونم از شما

سلام خدمت استاد عزيز و گرامي. سرمشق ها را تهيه کردم ،فوق العاده بود و قيمتش بسياااار مناسب .ممنونم از شما
مدیریت سایت روی جمعه, 25 اسفند 1396 21:23

سلام خواهش ميکنم...

سلام خواهش ميکنم...
رامین مافی روی جمعه, 25 اسفند 1396 21:25

سلام استاد. از طريق تلگرام نميشه سفارش داد؟

سلام استاد. از طريق تلگرام نميشه سفارش داد؟
مدیریت سایت روی جمعه, 25 اسفند 1396 21:32

سلام.بله ميشه

سلام.بله ميشه
رحیم محمدی روی شنبه, 26 اسفند 1396 10:50

سلام استاد.خسته نباشيد.چند تا سرمشق هست ؟

سلام استاد.خسته نباشيد.چند تا سرمشق هست ؟
مدیریت سایت روی شنبه, 26 اسفند 1396 10:51

سلام.
ده سرمشق به همراه فيلم آموزشي

سلام. ده سرمشق به همراه فيلم آموزشي
رضا رضایی روی شنبه, 26 اسفند 1396 10:54

سلام و عرض ادب خدمت استاد خاني. خواستم تشکر کنم از زحمات شما.آموزش ها بسيار عالي هست.سپاس از شما

سلام و عرض ادب خدمت استاد خاني. خواستم تشکر کنم از زحمات شما.آموزش ها بسيار عالي هست.سپاس از شما
مدیریت سایت روی شنبه, 26 اسفند 1396 10:55

سلام. ممنونم

سلام. ممنونم
مهسا روزبهانی روی شنبه, 26 اسفند 1396 10:57

سلام استاد.خسته نباشيد
ببخشيد تا کي تخفيف داره اين آموزش ترکيب و سرمشق ها ؟

سلام استاد.خسته نباشيد ببخشيد تا کي تخفيف داره اين آموزش ترکيب و سرمشق ها ؟
مدیریت سایت روی شنبه, 26 اسفند 1396 10:58

سلام.سامت باشيد
تا سيزدهم فرورين

سلام.سامت باشيد تا سيزدهم فرورين
مریم رحمانی روی شنبه, 26 اسفند 1396 11:03

سلام استاد.خواستم يه تشکر وبژه بکنم بابت زحمات شما ، فيلم هاي آموزشي و سرمشق ها بسيارعالي بودن
منتظر سرمشق هاي بعدي هستيم.ممنون

سلام استاد.خواستم يه تشکر وبژه بکنم بابت زحمات شما ، فيلم هاي آموزشي و سرمشق ها بسيارعالي بودن منتظر سرمشق هاي بعدي هستيم.ممنون
مدیریت سایت روی شنبه, 26 اسفند 1396 11:05

سلام.خواهش ميکنم
بله حتما

سلام.خواهش ميکنم بله حتما
پژمان روی یکشنبه, 05 فروردين 1397 21:26

موفق باشید

موفق باشید
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
دوشنبه, 28 بهمن 1398
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

            

 

درباره ما

با اسکن بار کد زیر به جمع دهها هزار هوادار خط و قلم در کانال تلگرام بپیوندید و از آموزشهای رایگان و آثار خوشنویسی با خودکار استفاده نمائید .