اولین آموزشگاه مجازی خط تحریری

از مهمترین ابعاد شخصیتی هر فرد داشتن خطی زیبا و امضایی منحصر به فرد می باشد که به عنوان یک شاخص مهم , تاثیرات بسیار مثبتی از نظر جایگاه و شخصیت برای افراد به دنبال خواهد داشت و برکسی نیز پوشیده نیست . دغدغه دست خط و امضایی خوب و زیبا برای خیلی ها دغدغه کمی نیست  که همواره به دنبال راهی برای بهبود آن هستند . خط و قلم با سابقه چندین ساله خود با فراهم نمودن تمامی زمینه های لازم برای برطرف نمودن این دغدغه ها در زمینه آموزش خوشنویسی تحریری ( آموزش مجازی خط خودکاری , کلاسهای حضوری و آموزشهای رایگان ) و همچنین طراحی امضا ,  همراه شما خواهد بود .

***‌‌‌  از شما بازدید کننده محترم دعوت میکنیم تا با عضو شدن در  "  کانال تلگرام خط و قلم khatoghalam@  "  آموزشهای متفاوت ما در حوزه خط و امضا را مشاهده نمائید . ***

 

تاریخچه مختصری از خوشنویسی در روز ملی دست خط

​ امروز(23 ژانویه) روز ملی دست خط در ایالات متحده است، یعنی زمانی برای توجه به تاریخچه و تاثیرات خوشنویسی. این روز که از سال 1977 به این نام مزین شد، هر ساله در سالروز تولد جان هانکوک یعنی 23 ژانویه جشن گرفته می شود. 

​ امروز(23 ژانویه) روز ملی دست خط در ایالات متحده است، یعنی زمانی برای توجه به تاریخچه و تاثیرات خوشنویسی. این روز که از سال 1977 به این نام مزین شد، هر ساله در سالروز تولد جان هانکوک یعنی 23 ژانویه جشن گرفته می شود. این پدر آمریکایی خوشنویسی که اغلب او را با امضای نمادین او در اعلامیه استقلال می شناسند، امسال 275 ساله می شود. ما با بررسی زیر که راجع به چگونگی تحول و تکامل خوشنویسی در گذر قرن ها می باشد، این جشن را گرامی می داریم. با قرض گرفتن جنبه هایی از الفبای اتروسک، رومیان باستان یکی از اولین افرادی بودند که از سیستم نوشتاری راانجام معاملات و مکاتبات استفاده کردند. تا قرن پنجم بعد از میلاد مسیح، این سیستم نوشتاری شامل نسخه های اولیه حروف کوچک و گاهی مانند خط شکسته مدرن شده بود. پس از اینکه امپراطوری روم سقوط کرد، خوشنویسی تبدیل به یک رشته تخصصی شد که عمدتا در فضای رهبانی شکوفا شد، بطور خاص اطاق های کتابت قرون وسطی که متون کلاسیک و مسیحی را در سرتاسر اروپا می نوشتند. می کردند. هر سبک با توجه به منطقه متفاوت بود، بنابراین در اواخر قرن هشتم شارلمانی به یک راهب انگلیسی دستور داد که استانداردهایی برای این کار معرفی کند. تحت تاثیر حروف رومی، خط کارولنژی برای خوانایی حداکثری طراحی شد که دارای حروف کوچک، جدایی کلمات و نقطه گذاری بود. چونکه قیمت پوست و تقاضا برای کتاب در اواخر قرون وسطی افزایش یافت، سبک نوشتاری جمع و جورتری برای زبان های اروپایی توسعه یافت. یوهانس گوتنبرگ از این رویکرد گوتیک برای نشریات چاپی خود در اواسط قرن پانزده استفاده می کرد. اومانیست های ایتالیایی خیلی زود با بازگشت به یک سبک نوشتاری کارولنژی تر به این مساله واکنش نشان دادند و یک سبک شکسته از آن اختراع کردند که به آن ایتالیک (ایتالیایی) می گفتند. دست خط خوب و زیبا بعنوان نماد شخصیت و منزلت اجتماعی شناخته می شد و تا قبل از دهه های 1700، مدارس خوشنویسی شروع به آموزش گروه زیادی از کاتب های نسخ خطی کردند. 


در اوایل تاسیس ایالات متحده،خطاطان حرفه ای مسئول کپی کردن اسناد رسمی بودند، از جمله اعلامیه استقلالو قانون اساسی آمریکا. در میان تازه کارها، نوع امضا با حرفه ها و طبقات اجتماعی مختلف مربوط دانسته می شد؛از زنان و مردان انتظار می رفت که سبک خاص نوشتن خود را با توجه جنسیت شان انتخاب کنند. در اواسط دهه 1800، یک کتابدار و طرفدار لغو برده داری با نام پلات راجرز اسپنسر سعی کرد با تدوین یک سیستم نوشتاری شکسته با نام روش اسپنسری، خوشنویسی آمریکایی را مردمی کند، روشی که توسط کتاب های درسی تدریس می شد و خیلی از مدارس و بیزنس ها خیلی سریع آن را پذیرفتند ( زیبا و موج دار، همانطور که در آرم کوکاکولا این سیستم را می بینید). با ورود به قرن جدید، روشی که توسط آستین نورمن پالمرمعرفی شده بود، جایگزین روش اسپنسری در کلاس های درس آمریکایی شد. دانش آموزان یاد گرفتند که حروف حلقوی را بین خطوط افقی تخته سیاه بکشند. خط قبلی آن یعنی دو نیلیان، که در دهه 1970 شروع شده بود، طراحی شده بود که تغییر و انتقال از چاپ به نوشتار شکسته را تسهیل کند. یک سبک نوشتاری دیگر که توسط چارلز زانر و المر بلوزر برای بچه های ابتدایی طراحی شد، اکثر قرن بیستم در کتاب های درسی دیده می شد. زمانی که ماشین های تحریر (تایپ) و پردازنده کلمات وارد دنیای کسب و کار شدند، مدارس کلاس های خوشنویسی را حذف کردند و تا قبل از دهه 1980، اکثر کودکان آمریکایی آموزش رسمی اندکی در این خصوص دریافت می کردند (این مساله در خیلی از کشورهای اروپایی این طور نبود، چونکه آن ها تا همین امروز هم کلاس های رسمی خوشنویسی را برای دانش آموزان فراهم می کنند. در حالیکه مطالعات خوشنویسی بصورت کامل از برنامه درسی آمریکا حذف نشده است، اما امروزه، دانش آموزان وقت بیشتری برای تسلط بر تایپ کردن و مهارت های رایانه ای می گذارند و زمان اندکی را به خط شکسته استاندارد و زیبا والدین و اجدادشان اختصاص می دهند. سال 1995 بود که روزنامه ستردی ایوینیگ پست آمریکا را "ملت بدخط" نامید و مطالعات نیز نشان می دهد که از آن زمان خوشنویسی و خط زیبا تا حد زیادی تنزل کرده است. با ابراز تاسف بسیاری از معلمان، و افت خوشنویسی بعنوان مهارت لازم این انگیزه را به انجمن تولیدکنندگان ابزار نوشتاری[ داد تا روز ملی دست خط را در سال 1977 پیشنهاد بدهد. بر طبق وب سایت این گروه، این روز "فرصتی برای همه ما فراهم می کنند تا مجددا خلوص و قدرت دست خط را بررسی کنیم".چگونه می توانید این روز را جشن بگیرید؟ WIMA در پاسخ به این سوال می گوید که یک مداد یا خودکار بردارید و بنویسید- از پای کامپیوتر بلند شوید و شروع به نوشتن کنید!

 

رتبه بندی این وبلاگ:
طراحی مهر ( شخصی- هنری - تجاری- خاتم )
آموزش تكميلي خط نستعليق تحريري – درس دوم

Related Posts

 

نظرات 2

مریم حسین یاری روی شنبه, 20 شهریور 1395 09:59

مطلب فوق العاده ای بود ، لطفا بیشتر ازین مطالب بگذارید

تشکر

مطلب فوق العاده ای بود ، لطفا بیشتر ازین مطالب بگذارید تشکر
مدیریت سایت روی دوشنبه, 22 شهریور 1395 09:36

با تشکر از اظهار لطف شما
بله در دست اقدام است.

با تشکر از اظهار لطف شما بله در دست اقدام است.
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 03 بهمن 1398
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

            

 

درباره ما

با اسکن بار کد زیر به جمع دهها هزار هوادار خط و قلم در کانال تلگرام بپیوندید و از آموزشهای رایگان و آثار خوشنویسی با خودکار استفاده نمائید .